Farbowanie włosów – kiedy, czym i jak?

Farbowanie włosów wykonujemy z różnych powodów, jedni chcą ukryć siwe włosy, inni zmienić coś w swoim wyglądzie. Na rynku mamy bogaty wybór produktów do koloryzacji włosów. Co najlepiej wybierać? Jaki produkt będzie najlepszy dla naszych włosów? Wszystkie wątpliwości rozwieje niniejszy artykuł.

Rynek oferuje nam szeroki wybór produktów do trwałej zmiany koloru oraz do zmiany na krótki okres czasu. Gdy interesuje nas nietrwała zmiana koloru lub tylko jego odświeżenie możemy użyć szamponu do koloryzacji włosów, który można kupić w postaci jednorazowych saszetek, a ilość produktu w nich zawarta wystarcza na dokładne pokrycie średniej długości włosów. Musimy jednak pamiętać, że ten produkt jest jednorazowego użytku i należy go użyć jednoczasowo. Otwartego opakowania nie można przechowywać ze względu na zawarte substancje, które pod wpływem powietrza mogą się utlenić. Szamponetki nie zawierają utleniacza, nie wnikają więc w głąb włosa, a jedynie pokrywają jego powierzchnię. Kolor traci intensywność przy każdym myciu włosów. Producenci podają, iż kolor utrzymuje się od 3-8 myć głowy, żeby kolor utrzymać należy więc używać szamponu koloryzującego systematycznie. Zaletę tego produktu jest cena, ponieważ jest to stosunkowo tani produkt. Możemy też przy jego pomocy sprawdzić, bez większego ryzyka, jak będą wyglądać nasze włosy w danym kolorze.

Innym produktem do nietrwałej koloryzacji są pianki, które się całkowicie zmywają po jednym myciu włosów, tutaj jednak oferowane są tylko bardzo intensywne kolory. Pianki używane są bardzo często podczas przebrań w karnawale np. czerwony, zielony czy niebieski. Na suche pasmo włosów nakłada się piankę koloryzująca i do pierwszego mycia kolor pozostaje na włosach. Wadą tego rodzaju farbowania jest obciążenie włosów. Przy niektórych kolorach producent zaleca rozjaśnienie włosów. Dopiero na rozjaśnione włosy nakłada się pożądany kolor. Niestety, jeśli rozjaśnimy włosy to wówczas na stałe zmienimy kolor włosów.

Jedną z możliwości trwałej koloryzacji włosów jest koloryzacja henną do włosów. Na rynku dostępne są dwa rodzaje henny. Jeden z nich to 100 % naturalne ziołowe mieszanki, drugi rodzaj to henna z dodatkiem mieszanek chemicznych. Wyraz henna dotyczy barwnika, wytwarzanego z rośliny o nazwie Lawsonia Inermis, której wysuszone, sproszkowane i wymieszane z kwaśną substancją liście farbują włosy i skórę na czerwono – pomarańczowy odcień. Lawsonia Inermis jest podstawowym elementem większości farb hennowych. Może ona stanowić 100% kosmetyku, może też być mieszana z innymi barwiącymi roślinami. Henna pokrywa również siwe włosy. Mieszankę henny nakładamy na mokre i umyte wcześniej włosy. Czas farbowania zależy od rodzaju włosów i koloru, jaki chcemy uzyskać i waha się między 40 minutami a 2 godzinami. Bardzo ważna jest temperatura mieszanki oraz utrzymanie jej na włosach w stałej temperaturze. Różne rodzaje naturalnej henny można mieszać ze sobą, aby uzyskać kolor, który nas interesuje. Czas utrzymania koloru po takim farbowaniu zależy od wielu czynników. Po pierwsze od tego, w jakiej kondycji są nasze włosy, czasu aplikacji oraz od tego jak często myjemy włosy. Ciekawe jest to, ze niewykorzystaną mieszankę, która zostanie nam po farbowaniu można zamrozić i wykorzystać ponownie podczas następnego farbowania.

Trwałe farbowanie włosów – farby działające na zasadzie reakcji chemicznej. Farba wnika trwale w głąb włosa. Kiedy zdecydujemy się na taki rodzaj koloryzacji, kolor będzie na naszych włosach do momentu pojawienia się odrostów z naturalnych włosów lub do czasu, kiedy nie poddamy ich ponownym farbowaniu. Farba jednak z każdym myciem włosów „wypłukuje się” i blednie. Do plusów takiej koloryzacji włosów można zaliczyć fakt, że na rynku dostępne jest wiele odcieni kolorów oraz różna półki cenowe. Od kilku złoty do kilkudziesięciu. Zawartość opakowania miesza się z wodą utlenioną dostępną również w opakowaniu. Gotową mieszankę nakładamy na włosy i trzymamy ok. 30- 40 minut. Mieszanka, która zostanie nam po farbowaniu włosów nie nadaje się do ponownego użycia. Należy ją wyrzucić.

Zanim zdecydujesz się na zmianę koloru włosów zastanów się nad efektem, jaki chcesz uzyskać oraz jak często chcesz powtarzać zabieg. Każda metoda posiada swoje plusy i minusy, a rynek oferuje nam szeroką gamę produktów.